SYCYLIA

Volterra – San Gimignano – Pompeje – Taormina – Etna – Katania – Syrakuzy – Acireale – Palermo – Cefalu – Monte Cassino – Tivoli  – Orvieto – Siena

DZIEŃ 1

Wyjazd z Gdanska. Przejazd przez Niemcy, Austrię, Włochy. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 2: VOLTERRA – SAN GIMIGNANO

Śniadanie, przejazd do Volterry miasto perełka znane z wielu zabytków i wielowiekowej historii sięgającej czasów etruskich i rzymskich. Jest to miejsce ekranizacji książki „Księżyc w nowiu”. Następnie przejazd do bajkowego San Gimignano zwanego miastem „pięknych wież”. W programie: Piazza del Duomo, Piazza della Cisterna i ulica San Giovanni ze sklepami sprzedającymi miejscowe wyroby. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 3: POMPEJE – CIEŚNINIA MESSYŃSKA

Śniadanie. Przejazd do Pompei. Miasto z VIII w. p.n.e w roku 79 n.e całkowicie zniszczone przez wybuch wulkanu. Teren wykopalisk zwiedzimy z miejscowym przewodnikiem. Przejazd na południe Włoch. Przeprawa promowa przez Cieśninę Messyńską. Przyjazd na Sycylię. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 4: TAORMINA

Śniadanie. Przejazd do Taorminy. Miasteczko to położone jest na stokach wulkanu Etna, którego kręte i strome uliczki biegną wprost do czystych plaż, otoczonych błękitem morza i pionowymi klifami. Pospacerujemy wąskimi uliczkami wzdłuż sycylijskich kolorowych domków, zielonych placów i parków. Widok na cypel, który można oglądać z miasta, położonego na wzniesieniu, jest oszałamiający. Będziemy również na najdroższej ulicy świata. Taormina to miejscowość, którą po prostu trzeba odwiedzić. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 5: ETNA – KATANIA

Śniadanie. Wjazd autokarem na Etnę. To największy wulkan w Europie, ma 3350 m wysokości. Autokarem wjedziemy na wysokość 1915 m., spacer na wysokość ok. 2100 m do punktu widokowego oraz przejście do mniejszych kraterów. Przejazd do Katanii, miasta leżącego u stóp budzącej strach i podziw Etny. Mimo wielokrotnych kataklizmów (erupcje Etny, pożary, trzęsienia ziemi) – nadal widoczne są tutaj pozostałości różnych cywilizacji: Rzymian, Arabów i Normanów. Przechadzając się uliczkami Starego Miasta zobaczymy: monumentalną katedrę i ciekawą fontannę – słonia, zamek Ursino i słynne ogrody Belliniego. Na koniec zakupy na słynnej via Etna – tzw. bulwarze Katanii. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 6: SYRAKUZY – ACIREALE

Śniadanie. Przejazd do Syrakuz – niemal na każdym kroku można tu znaleźć nie lada gratkę, np.: amfiteatr grecki z V wieku p.n.e, Ucho Dionizosa – słynną, „rajską” grotę, barokową katedrę, ruiny świątyni Apolla i wiele innych. Po południu – Acireale, miasto sławę zawdzięcza przede wszystkim wykorzystywanym w starożytności leczniczym źródłom. Przy głównych ulicach i placach zachwycają okazałe fasady budynków. Zobaczymy: Piazza Duomo, gdzie znajduje się Palazzo Comunale, Bazylikę Świętego Piotra i Pawła, barokowy ratusz, Park Comunale z egzotyczną roślinnością i pięknym widokiem na morze. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 7: PALERMO

Śniadanie. Przejazd do Palermo – do głównych zabytków należą pozostałości murów rzymskich i punickiej nekropoli, na przykład pałac królewski, warto też przyjrzeć się Katedrze S. Rosalia, której posadzki liczą sobie już ponad 700 lat i gdzie mieszczą się grobowce dawnych królów. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 8: CEFALU

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie Cefalu – malowniczo położone na wysokiej skale nad samym brzegiem morza sycylijskie miasteczko słynące ze średniowiecznych zabytków i wyjątkowej urody. Przeprawa przez Cieśninę Mesyńską i przejazd do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 9: MONTE CASSINO – TIVOLI

Śniadanie. Przejazd na Monte Cassino – zwiedzanie cmentarza i opactwa. Po południu przejazd do Tivoli. Zobaczymy willę rodu d’Este – późnorenesansowe arcydzieło architektury i bajkowe ogrody a w nim ponad 51 fontan, 220 zbiorników wodnych, 875 metrów kanałów i łańcuchów wodnych z niezliczonymi fontannami w bogatej oprawie rzeźb. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 10: ORVIETO – SIENA

Śniadanie. Przejazd do położonego w Umbrii – zielonym sercu Italii – Orvieto. Zwiedzanie miasta, w którym dla upamiętnienia Cudu Eucharystycznego z pobliskiego Bolsano, na polecenie papieża Urbana IV, wybudowano najpiękniejszą gotycką katedrę we Włoszech oraz ustanowiono święto Bożego Ciała. Przejazd do Sieny. Zwiedzanie katedry oraz rynku o charakterystycznym kształcie na którym odbywa się coroczne Palio. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 11

Śniadanie. Wyjazd do Polski. Przejazd przez Austrię i Niemcy…

DZIEŃ 12

przyjazd do Polski w godzinach rannych.

TERMIN: 23.04. – 4.05.2017

CENA: 1.200 zł + 370 €

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE:

  • przejazd komfortowym autokarem (klimatyzacja, toaleta, DVD, cafe bar);

  • noclegi w hotelach **/***, pokoje 2, 3 os. z łazienkami;

  • śniadania i obiadokolacje według programu;

  • ubezpieczenie KL i NNW;

  • opieka pilota.

DODATKOWO PŁATNE:

  • bilety wstępu + przewodnicy miejscowi + wjazdy do miast + zestawy słuchawkowe: ok. 100 €.

!!! UWAGA !!!

Uczestnik musi posiadać dowód osobisty lub paszport ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki do Polski.

ZAPISY - ks. PRZEMYSŁAW - 533201607 - DO 1 MARCA !!!