SALOS w Parku Oruńskim
16 czerwca 2018
Obłóczyny Ministrantów
21 czerwca 2018

Niewielka miejscowość Nadole nad Jeziorem Żarnowieckim może pochwalić się ciekawą historią. Gdy w 1920 r. formowały się pomorskie granice odrodzonej Rzeczypospolitej, mieszkańcy wsi opowiedzieli się za przynależnością do Polski. Powstało tym samym swoiste kuriozum graniczne: Nadole jako jedyna polska wieś znajdowała się po zachodniej stronie jeziora – bez przekraczania granicy do reszty kraju można było dostać się jedynie wodą.

Dziś Nadole to ciekawa wieś letniskowa ze skansenem, plażą i przystanią dla łódek. Znajduje się tu również ośrodek rekolekcyjny Tyberiada (Jezioro Żarnowieckie może kojarzyć się z tym Tyberiadzkim ;). W tych pięknych okolicznościach przyrody odbyły się w weekend od 8-10 czerwca dni skupienia wspólnoty rodzin pod opieką księdza Przemka.

Wyjazd był okazją do modlitwy, codziennej mszy świętej (pierwszą była msza odpustowa w naszym kościele), rozważań, ale także czasem poświęconym rodzinie: małżonkom i dzieciom. Wspólny odpoczynek w dobrej atmosferze jest również formą chwalenia Boga – między innymi takie przesłanie wynikało ze słów księdza opiekuna. Chwila skupienia pomogła również zastanowić się nad codziennością – nad tym, czy pamięta się o dziękczynieniu za wszystko, czego doświadczamy, ale również i nad faktem własnej aktualności, życiu w określonym miejscu i czasie.

Pogłębieniu życia religijnego pomagały chwile spędzone wspólnie – spacery, wizyty na plaży, ognisko, zabawy z dziećmi, w tym również obserwowanie hodowanych przy ośrodku ptaków: pawi, bażantów i kur. Chyba wszystkie dzieci (i nie tylko 😉 marzyły, by pan paw wypuścił któreś ze swoich pięknych piór… „Potrafić tracić czas z dziećmi to jest dialekt miłości, który pozwala przekazać najważniejsze wartości” – mówił niedawno papież Franciszek. Dzieci bawiły się również ze swoimi rówieśnikami: dziewczynki grały w gry, a chłopcy polowali na smoki 😉 Wspólny wypad był także dla rodziców okazją do spotkania ze znajomymi i rozmów, na które może w pędzie życia codziennego niekiedy brakuje czasu.

Rekolekcje zakończyły się w niedzielę po mszy świętej w bardzo efektownej kaplicy w Nadolu i wspólnym obiedzie. Części osób miejscowa plaża tak przypadła do gustu, że postanowiły jeszcze raz ją odwiedzić. Wyjazd można uznać za bardzo udany – pozwolił na odpoczynek, bliskość z rodziną i Panem Bogiem. Kolejny planowany jest w czerwcu przyszłego roku – już dziś zapraszamy wszystkim chętnych do udziału 🙂 (ZOBACZ FOTO)

Piotr P.

Komentarze są wyłączone.